Název: Mona Lisa Virus
Autor: Tibor Rode
Německý právník a novinář by asi udělal lépe, kdyby se držel svého řemesla a nesnažil se napodobovat Dana Browna. Virus jsem četla až po Genu, přestože jej Rode vydal jako první. Díky tomu autora nebudu zatracovat úplně a počkám si na dílo další... Tak, jak se Gen nepovedl, tak je Virus relativně povedený. Relativně!
Virus je oproti Genu mnohem čtivější a napínavější a propracovanější. Ovšem to samo o sobě není zárukou kvality. Jen známkou toho, že Rode by psát uměl, jen se musí snažit a nevymýšlet skopičiny. Hodně se mluví o srovávání Viru (či Genu) s Brownovými díly. Už to lehce chápu a díky mnohým odkazům na skutečnou Monu Lisu tomu ve Viru se nedivím. Autor si vzal za předlohu bájemi opředený obraz, který sice nestál tolik životů jako předlohy Brownových děl, ale vzbuzuje rozpoluplné pocity téměř u každého. Protože kdo by neznal ten slavný obraz? Rovněž vyšel ze známých reálií, které tentokrát příjemně okořenil a při návratech do minulosti ze sebe nedělal imbecila jako v Genu. Celkově zvolil mnohem lepší odrazový můstek.
Bohužel zvolil za hlavní hrdiny naprosto úděsně stupidní postavy. Opravdu jsem si polovinu knihy kladla otázku, jak můžou být ty dvě kozy ta strašně hrozně moc naivní? Každý krok z knihy doslova ŘVAL, že to je divné a ony nic. Když k tomu přidám okatě zvláštní postavení agenta FBI Millnera v celé záležitosti a jeho částečnou nedbytečnost v ději, říkám si, proč si to psaní Rode tak komplikuje. Samozřejmě Greg v díle být musel, protože jinak by Hellen musela být schopná - kdyby byla schopná od začátku a nebyla husa, neměl by autor tolik možností rozvoje její postavy. Stejně tak se vyvinula i další husa v knize a celkově z toho holky vyšly charakteristicky lépe. Greg si ve Viru rovněž prošel vývojem, který dává smysl vzhledem k jeho postavení a historii. Záporaci měli hlavu a patu, nebyli jasně a prvoplánově čitelní - i když se nás autor snažil zmást. Ve světle těchto poznatků z Viru vůbec nechápu, proč se Rode v Genu tak utrhl z řetezu a udělal ze sebe tak trochu hlupáka.
Samozřejmě kdo chce vidět slabá místa Viru, ten je uvidí. Bourání budov, pálení, výbuchy a včely - k čemu si to autor tolik komplikoval? Samotná krása bez tohoto pozadí by byla dost lukrativním motivem, co by kořenil příběh. Fakt, že záměr celku padouch na konci vysvětlí, mne neuspokojuje. Rušilo mne to. Také bych čekala více od onoho záhadného muže. Do příběhu patřil, pasoval, ale vadila mi jeho neohrničenost, kouřová podoba. V tak dobře propracovaném pozadí mi prvek náhody vadil. Byl zbytečný! Možná aby závěr ohledně PR vyzněl tak, jak s Cizincem vyzněl... Nevím, situaci by Greg myslím zvládal i bez prvku náhody.
Trošku mne mrzí, že mne minulo to hloubání nad vnímáním krásy či ošklivosti. Setkala jsem se s tímto efektem v několika jiných recenzích a více mne tedy mrzelo málo prostoru pro včely než to, že je někdo hezký a někdo ošklivý.
Opravdu nechápu, proč po povedeném Mona Lisa Viru Rode napsal Morfeův gen tak, jak jej napsal. Krom jednoduchého jazyka a odkazu na Browna bych snad ani nepoznala, že díla psal jeden a ten samý člověk. Ano, tak špatný je Gen oproti Viru. A ne, nevadí, že tyto dvě knihy přečtete na přeskáčku. Možná je lepší si nechat Monu Lisu až po Nespavcích. Spravíte si chuť.
Název: Mona Lisa Virus
Autor: Tibor Rode
Žádné komentáře:
Okomentovat