Autor: Samuel Bjørk
Série: Holger Munch a Mia Krügerová
Odkaz na Databázi knih
Třetí díl série s vyšetřovateli Holgerem Munchem a Miou Krugerovou je jednoduše kvalitní katastrofa. Jinak se příběh s kvalitní zápletkou ale otřesným provedením nedá nazvat.
Munch je postarší kuřák, který vede tým hodně šikovných lidí, které si cíleně na základě svého talentu vyšetřovatele vybral. Jedním z nich je Curry, který od předchozího dílu Sova jen lehce vystřízlivěl a pomohl Cloně k dalšímu stupni … ubohosti. Jeho postava byla ústřední v zápletce bez většího smyslu pro hlavní linii příběhu. Jako policista byl v prvním díle šikovný, pak na něj padl černý petr a chudák se svezl s příběhem k horšímu hodnocení. Podstatnějším článkem týmu je ale mladičká Mia, kterou si Munch rovněž vybral. Dokonce když ještě ani nedodělala školu. Mia je nadaná a dokáže se ponořit do případu a odhalit vraha. Jenže jí pronásledují myšlenky na rodinu a především sestru, která se předávkovala. Tyhle problémy první dva díly řešila nešťastně a jsem moc ráda, že autor ve Cloně dal prostor “neufňukané” Mie a dalo se s ní jako policistkou příjemně souznít v myšlenkách při vyšetřování. Nebudu lhát, Mia mi od prvního dílu opravdu doslova lezla krkem, protože mi částečně přípomínala mne a moje řešení problémů. Její plačtivé části knihy jsem nesnášela. Rovněž i Munch má v knize prostor, jeho soukromý život. Děkuji autorovi, že do díla bezprostředně nezatahoval jeho dceru nebo vnučku a krásně, na Muncha až kouzelně, uzavřel jeho osobní trápení.
Clona totiž mnohé zmíněné v Sově vysvětlila. Bohužel ale nešťastným způsobem ve stylu divokého a hodně uspěchaného konce. Celá detektivní práce počas vyšetřování byla asi nejlepší ze všech třech dílů. Měla nápad, byla brutální a člověk se stále snažil najít propojení v pozadí. Je tam? Není tam? Na co Mia přišla když vyběhla z bytu, co bylo tím pojítkem? Opravdu, detektivka se ve Cloně moc povedla. Motiv vraha byl skvělý - jednoduchý, propracovaný, efektivní, úžasný. Reakce policie po akci s novinářem nebyla úplně evropská, ale šlo o drobnost, jelikož v tu chvíli se již čtenář podvědomě zaměřoval na jinou postavu ve vyšetřování. Jak ale zmiňuji výše, Curryho linie byla opravdu hodně hloupá a nic moc extra nevysvětlovala, spíše zabírala místo a otravovala čtenáře (on totiž autor když chce, tak píše tak skvěle, že máte přesně tu náladu, kterou má postava v jejíž hlavě se právě nacházíte). Vyřešení případu mělo upravený text, který měl evokovat napětí a gradaci a nepovedl se. Způsobil akorát pocit: WTF? To je vše? Nebyl jiný než v předchozích dílech, ale ve Cloně jsem opravdu čekala lepší závěr, když samotné vraždy byly tak dobré.
Abych své pocity nějak shrnula. Jsem moc ráda za uzavřené konce všech více zmiňovaných postav. Fandila jsem jim přesně tak, jak skončili (až na toho novináře, tomu bych přála mnohem horší věci). Drobnosti, které mi neseděly na konci druhého dílu série zde byly vysvětleny a dokonce ne stupidně. Ono týkaly se případu a ten byl zpracovaný bravurně. Čtečku tedy vypínám s pocitem, že autor knihu pojal hodně dobře, rušivé elementy se vyskytovaly, ale daly by se přehlédnout, kdyby nenapsal svůj typický závěr s vyřešením případu. Pokud bude pokračovat v sérii, protože konec není uzavřen pokračování (i když bude dost kliše, pokud nepřijde s nějakou novinkou), ráda si jej přečtu.
Autor: Samuel Bjørk
Série: Holger Munch a Mia Krügerová
Odkaz na Databázi knih
Žádné komentáře:
Okomentovat